MgA. Roman Šafránek
TOPlist
Bydliště Rošťák a Ateliér Stodola
Bulhary 281, 691 89 Bulhary, CZ
e-mail: romansafranek@seznam.cz
 
 

NAROZEN:
3.2.1970 v Opavě
STUDIUM:
V letech 1985-89 jsem studoval obor výstavníctví na SUPŠ v Brně u prof. Drápalové. Po maturitě jsem v tomto oboru rok v Praze pracoval. v roce 1990 mě Jiří Načeradský na AVU v Praze přijal do svého ateliéru figurální malby. Po dvou letech mě okolnosti vrhly do ateliéru monumentální tvorby Aleše Veselého. V rámci Letní akademie v Salzburgu mne korigoval Jacobo Borges (další info). Mám dokončené studium na AVU. Diplomová práce nesla název „Nikdo nepomůže nikomu“. Oponentský posudek mi napsal Petr Pavlík.
ZAMĚSTNÁNÍ:
Dosud jsem se živil jako malíř kulis v pražském a potom i brněnském Národním divadle, jako tamponový tiskař v reklamní agentuře, natěrač, sypač hnojiv, šič kalendářů, aranžér, závozník, montážník, zahradník, sítotiskař, učitel figurální kresby… atp. v současné době pracuji jako vedoucí oboru Užitá malba na SŠPU v Hodoníně. Na přelomu let 2008 - 2009 jsem se spolupodílel jako kurátor v hodonínské galerii Vednevnoci na výstavách Hany Češkové, Simony Blahutové, Marka Dubce, Klimenta Macháně a Karla Kudláče.
OBJEVY a  VYNÁLEZY:
1993
Vynález nové malířské techniky, autorem později pojmenované „Vydrhnutá tempera“, čili umytá kresba. Autor zde zmíněnou technologií pracoval asi dva roky.
1994
Vynález nové a originální kresebné techniky tzv.„Drásaného akvarelu“. Autor výše uvedenou techniku používá průběžně dodnes.
1997
Objev nové grafické techniky tzv.„Tampollage“ (fon. tampoláže). Zde je nutno zmínit fakt, že autor tuto techniku záhy velmi rád opustil.
1997
Význačný nález laminátové patky veřejného osvětlení a její následné malířské pojednání a tím pádem i návrat běžného průmyslového výrobku do kvalitativně nového života povýšeného na uměleckou platformu. Od té doby autor malířsky uvedl zpět do života nemálo patic veřejného osvětlení i jiných předmětů již doslouživších(např. sekačku na kopřivy, vysavač, kryty převodů zemědělských strojů, žehličku, puklice na disky automobilových kol, poloautomatické napáječe skotu).
2000
Objev jedinečné malířské techniky tzv. „Kopálismu“, kdy je obraz dotvářen pokopáváním lícovou stranou po zemi (šotolině). Autor výše zmíněnou techniku používal přibližně dva roky při realizaci série maleb z cyklu „Vrstvených hmot“, čili struktur.
2000
Objev další malířské techniky Tzv. „Lopatismu“, kdy by autor při realizaci artefaktu mohl používat nějakou lopatu k nanášení velkého množství barev. ( ale nechce!)
2000
Autorův objev nové malířské techniky tzv. „Hadrismu“, kdy umělec na kolenou klečíc zpracovává hadrem na podlahu velký formát v horizontální poloze řídkou lazurou.

Zaznamenal: „Úřad pro ochranu patentů a vynálezů včetně vynálezců“
Praha 2, Senovážná 21,122 00